křest pohádkové knížky – Terezka, princezna z Fulneku

Město Fulnek, Comenius Fulnek, o.s., MKCF, p.o.

si Vás dovolují pozvat

ve čtvrtek 12. dubna 2012 v 17:00 hod.

do kostela Sv. Josefa ve Fulneku

na slavnostní křest pohádkové knížky Milana Barboříka

Terezka, princezna z Fulneku

Kmotrou knihy se stane Petra Kvitová

Výstavu finančně podpoří

Nadační fond Hyundai,

Nadace Open Society Fund

a Moravskoslezský kraj

Kmotrou pohádkové Terezky bude Petra Kvitová

 

Dobrodružství desetileté Terezky z Fulneku a její věrné kamarádky Míši se po osmi letech dočkalo svého druhého vydání. Slavnostního křtu, který se uskuteční 12. dubna od 17 hodin v kostele sv. Josefa ve Fulneku, se zúčastní také slavná fulnecká rodačka Petra Kvitová, wimbledonská vítězka. Ta také knihu před obyvateli Fulneku pokřtí a stane se oficiálně její kmotrou.

 

Na začátku dlouhého příběhu stál jeden sen. Vytvořit pohádkovou knížku, ve které by otec vyprávěl o svém dětství ve Fulneku své malé dceři. Tím otcem je dnes devětačtyřicetiletý Milan Barbořík, a stejně jako mnoho začínajících autorů, ani on příliš nedoufal, že bude mít úspěch. „Když knížka poprvé vyšla před osmi lety, byl to výsledek bezmála ročního úsilí. Terezka, princezna z Fulneku vyšla v nákladu dva tisíce kusů a byla brzy rozebrána. Vzhledem k tomu, že původní nakladatelství neprojevilo zájem o další vydání, nepočítal jsem, že by knížka ještě někdy vyšla. O to vzácnější pro mě dnes je, že vyjde znovu. Tentokrát v nákladu dvojnásobném a vydá ji nakladatelství Albatros, což je něco, v co jsem ani nedoufal,“ uvedl před nedávnem Milan Barbořík v rozhovoru pro Novojičínský deník.

Zásluhu na úspěšném vzniku druhého vydání Terezky, princezny z Fulneku má bezesporu také město Fulnek, dějiště příběhu, které tuto akci finančně podpořilo. „Šli jsme do toho, protože autorem je místní rodák, pan Barbořík. Rovněž to ale považujeme za velkou možnost, jak propagovat naše krásné město, a to zejména u dětí,“ vysvětlila starostka Fulneku Jana Mocová.

Druhé vydání se může pochlubit zcela odlišnými ilustracemi, které vznikaly pod taktovkou manželů Evy a Lubomíra Anlaufových. (Lubomír Anlauf se od roku 1985 věnuje převážně ilustraci dětských knih a časopisů, učebnic map a jiných. Kromě jiného je držitelem dvou Zlatých stuh, tedy ocenění z oblasti knižní tvorby pro děti a mládež, kterou vyhlašuje Česká sekce IBBY, Obec spisovatelů, Klub ilustrátorů dětské knihy a Obec překladatelů. Eva Anlaufová se rovněž dlouhodobě věnuje ilustracím. Její tvorbu lze pozorovat například v knihách České královny, Dějiny českých zemí nebo Pohádky z Tisíce a jedné noci.

Obyvatelé Fulneku se mohou s postavičkami z knihy potkávat během celého roku, a dokonce i na internetových stránkách. V březnu například proběhla soutěž v sudoku O cenu princezny Terezky. V dalších měsících je pak čeká mimo jiné i soutěž, ve které se bude hledat Terezka přímo mezi místními děvčaty.

Hlavními partnery projektu jsou město Fulnek, Městské kulturní centrum Fulnek, občanské sdružení Comenius Fulnek. Mediálním partnerem je Novojičínský deník.

 

Bc. Pavlína Vráblová

koordinátorka projektu Terezka, princezna z Fulneku

kontakt: 556 713 713, mobil 732 941 769

e-mail: vrablova.pavlina@fulnek.cz

 

 

Categories: Již proběhlo v roce 2012